post

IP Numaranız Dolandırıcılık veya Başka Bir Suçta Kullanıldı ise ne yapmalısınız?

Bankaların ve bilişim sistemlerinin aracı kılınması sureti ile dolandırıcılık, sesli,yazılı, görüntülü ileti ile hakaret, şantaj v.b. bir suçla yargılanmanız için suçun gerçek failinin suç işlediği sırada  sizin I.P. numaranızı kullanmış olması yeterli.

İnternet aracılığıyla bir suç işlendiği zaman C. Savcılığı ilgili kurumdan (Türk Telekominikasyon A.Ş.) suç sırasında kullanılan bilgisayarın kayıt altına alınan  I.P. numarasından yola çıkarak kullanıcının kimlik bilgilerini ve adresini ister.  Bu bilgiler size ait ise suçla herhangi bir ilginiz olmasa da ifadeniz alınabilir ve hatta sanık sıfatı ile çok ağır suç isnadları ile yargılanmaya başlayabilirsiniz.

İnternet aracılığı ile suç işleyen kişilerin çoğunlukla bu alanda bilgili ve deneyimli olduğunu düşünürsek suç sırasında gerçek IP numaraları yerine sahte bir IP numarasıyla hareket etmeleri ve belki de rastgele seçilen ve  resmi makamlarca kayıt altına alınan bu IP  numarasının size ait olması muhtemeldir. Eğer benzer bir durum yaşıyorsanız tavsiyem kesinlikle olayı ciddiye almanız ve iyi bir ceza avukatı edinmeniz, aksi takdirde hiç aklınıza gelmeyecek olumsuz sonuçlarla karşılaşabilir, telafisi mümkün olmayacak sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ekran Resmi 2015-09-30 13.45.30